Spring til indhold

Stil op til nyt råd for Frivillighed og Folkeoplysning

Vil du være med til at skabe de bedste rammer for foreninger, nærdemokrati og frivillighed i vores kommune?

Vi søger kandidater, der ønsker at stille op til vores nye råd for Frivillighed og Folkeoplysning.

Rådet skal arbejde for at skabe et godt fundament for et tæt samarbejde mellem frivillige, foreninger og Vordingborg kommune og herigennem lave de bedste rammer for vores frivillige, vores foreninger og vores nærdemokrati.

Det er folkeoplysende foreninger, social-humanitære foreninger og lokalfora i Vordingborg Kommune, der kan pege på kandidater – og ønsker du at stille op, skal din forening indstille dig som kandidat.

Foreningen skal være registreret i vores Foreningsportal senest den 26.11.2023 for at kunne indstille en kandidat og stemme til valget.

Selve valghandlingen vil foregå digitalt fra 8. – 14. januar 2024. Valgperioden ved dette valg er 2024-2025.

Du kan læse mere om valget her.

Du kan registrere din forening her.