Sådan klarer du dig i tre døgn

Billede af kasse med forskellige langtidsholdbare madvarer i poser og på dåse

Myndighederne anbefaler, at alle danskere skal have forsyninger til at kunne klare sig selv i eget hjem i tre døgn i tilfælde af nedbrud i infrastruktur eller anden akut situation. Her på siden finder du links til gode råd og lister.

Myndighederne anbefaler fortsat at alle danskere skal kunne klare sig selv i eget hjem i tre døgn i tilfælde af nedbrud eller en nødsituation. 

Hvis du kan klare dig selv, hjælper du beredskabet med at fokusere kræfterne på de mennesker, der ikke kan klare sig selv i den akutte situation.

På Styrelsen for samfundssikkerheds hjemmeside, kan du danne dig et overblik over hvor godt, du er dækket ind hvis krisen skulle komme: https://samsik.dk/forberedt/

Ved at anvende beregneren på siden, kan du få en liste ud fra netop din situation på ting, du bør have i huset.

Forside - Forberedt på kriser

Skybrud og oversvømmelse

Hav kontanter i reserve

Sirenevarsling