Ugens anmeldelse
Lad dig inspirere til gode madpakker
Bibliotekar Mette Storm har valgt at sætte fokus på madpakkerne i denne uges anmeldelse.
Det kan være svært at få de unge og de små til at spise varieret og i det hele taget spise deres madpakker. Og det kan være svært at finde på madpakker, som man selv synes er spændende og lækre, efter at have ligget i en taske i 3-4 timer – måske mere.
Jeg har valgt 4 titler af forskellige skribenter, som giver deres bud på gode, sunde, knap så sunde og lækre idéer til madpakker.
Louisa Lorang, som mange kender fra tv, har udgivet bogen ”Mine Madpakker”.
Her er rige muligheder for at finde (primært) sunde og lækre eksempler på mad, snacks og søde sager med frugt. Opskrifterne er nemme at følge. Her skal prøves en omelet wrap med grønsagsstænger og flødeost eller en nudelsalat med kylling & sojadressing.
”Byg din egen madpakke” af Liv Martine & Simone Thorup Eriksen er en samling ideer til, hvordan du kan ”bygge” din egen madpakke.
Hver side er delt op i tre blade, hvor man kan vælge 2 rugbrødsmadder, en mellemmad og en snack. Bogens layout gør den oplagt at sidde og kigge i med dit barn – så kan de selv have indflydelse på madpakken på en sjov måde. Tjek de mange forslag til fx rugbrødsmadder ud.
Mia Sommers ”Kærlige Madpakker” er en lækker samling af sunde og indbydende forslag til både madpakker, men også aftensmad, der så kan bruges til madpakker dagen efter, hvis man ellers laver i rigelige mængder (sagde moren til 2 aktive teenagedrenge…).
Opskrifterne er omfangsrige og kræver en del ingredienser, men billederne indbyder til, at man går ombord i det. Se fx Pirogger med krydret kartoffel-ærtefyld eller sushi-burrito.
”Karlas Køkken – Min bedste madpakke” er en samling opskrifter til dig, der ikke har brug for dårlig samvittighed eller behov for pegefingeren. Her er der en samling af dét, som mange børn kan lide.
Bevares, der er også grønsager og frugt, men også en masse lidt søde og lidt fede forslag, som fx peanutbuttervafler, mini deep pan-pizza med pepperoni og Lynbørgebrød (don’t ask).
Læs Mettes anmeldelse og tidligere anmeldelser på www.vorbib.dk og på vores Facebookside HER, hvor du også kan hente mere inspiration.
Byttemarked - genbrug med omtanke
Tøm skabe og skuffer for legetøj, sko, tøj, lamper og bøger – ting, du alligevel ikke bruger – og kom til byttemarked på Vordingborg Bibliotek.
Trænger du til at få ryddet ud i klædeskabet? Måske i stuen eller i køkkenet?
Vil du give dit gamle tøj og ting nyt liv til glæde for andre og miljøet?
Byttemarkedet er en gratis og miljøvenlig begivenhed, hvor man kan bytte ”gammelt” til ”nyt”.
Har du lyst til at deltage i ”bytteriet”, skal du blot medbringe det, du vil give væk, og sætte det på bordene. Dernæst kan du selv gå på opdagelse og tage ting med hjem, som andre ikke længere har brug for. Eventuelt ”overskud” vil gå til humanitært formål.
Tingene, der byttes, skal kun være i størrelse, så man selv kan bære det med to hænder.
Der er gratis adgang, og vi sørger naturligvis for, at du kan nyde en dejlig kop kaffe undervejs. Vi glæder os til at se dig!
Byttemarkedet er drevet af frivillige i samarbejde med Vordingborg Bibliotek. Der kan altid bruges ekstra hænder til at byde velkommen, holde orden og rydde op på selve dagen. Skriv en mail til Susanne på suni@vordingborg.dk, hvis du er interesseret i at hjælpe.
Vordingborg Bibliotek 4. marts kl. 10:00 - 13:00.
Dramatisk læsekreds - læs dramatik sammen
Har du prøvet at læse et teaterstykke højt sammen med andre? Vi afprøver i foråret 2026 et nyt tiltag, hvor vi tre gange mødes og læser dramatik sammen. Første gang med en professionel dramatiker. Du behøver ikke at have prøvet at læse dramatik før - du skal bare være nysgerrig.
Vi læser teksten på stedet, så der er ingen forberedelse. Vi sidder sammen, finder stykket frem på vores telefon, og fordeler rollerne imellem dem, der har lyst. Og så begynder vi ellers at læse højt. Bagefter taler vi om, hvad teksten handler om.
Læsekredsen for dramatik løber over foråret og første møde er på mandag d. 16. marts kl. 18.30.
Her læser vi ’Blå koral: tys tys dollar’ af den lokale forfatter og dramatiker Peter-Clement Woetmann. Efter højtlæsningen kommer Peter-Clement forbi til en samtale om sit stykke.
Vi er så heldige, at Vordingborgs lokale scenekunstcenter Pavillon K lægger hus til læsekredsen, så vi kan mødes i stemningsfulde omgivelser.
Læsekredsen er gratis, men der er et begrænset antal pladser. Tilmelding sker til Benedikte Mulich Wulff på mail til bemwu@vordingborg.dk.
Projektet, der undersøger nye måder at læse sammen på, er et samarbejde mellem Vordingborg Bibliotekerne, Det Kgl. Bibliotek og Danske Dramatikere. Det er finansieret af Augustinus Fonden, Carlsbergfondet og Aage og Johanne Louis-Hansen Fond.
Pavillon K, Skovvej 2, d. 16. marts kl. 18:30.
På outdoor eventyr i det nordlige Syrien
Olivia Fjord Sloth - Eventyrer og udviklingsingeniør ved DTU Energi - er en passioneret vandrer.
Især ture, der tager mange dage og helst i øde områder uden adgang til hytter, forplejning og adgang til internet, er hun optaget af.
Derudover er hun også optaget af, hvad der sker, når man dukker op alene med snørede støvler, et telt og en stor portion nysgerrighed og tillid til verden.
Vandring er en langsom måde at bevæge sig på, og langsomheden gør, at man føler sig som en del af et sted, fremfor en, der blot observerer.
I oktober 2025 rejste Olivia til Syrien med sin store rygsæk og med liggeunderlag spændt fast. Hør hendes fortælling og se billeder fra rejsen. Olivia mødte mange mennesker og fik et hav af oplevelser med sig hjem.
Hun mødte unge mennesker, der forsøgte at skabe forbindelser på tværs af etniske skel ved at være ude i naturen sammen. Ved at vandre og samles om bålet. Olivia mødte ældre mennesker, der levede et stille liv i bjergene, fuldstændige afhængige af deres små landbrug. Hun så reel fattigdom; børn, der tiggede på gaderne efter mad og familier, der havde deres teltlejre i rundkørsler. Hun mødte mennesker, der havde tilbragt over ti år i fængsel, og som alligevel med et stort smil forsøgte at starte forfra og indhente det tabte og forsømte.
Olivia mødte også udmattede mennesker, der røg vandpibe eller cigaretter fra solopgang til solnedgang. Og hun mødte så mange, der var oprigtigt glade for, at hun var der.
Støberihallerne - Præstø Bibliotek og Borgerservice d. 16. marts kl. 19:00
Køb billet til foredraget med Olivia Fjord Sloth
Læs bogen 'Hamnet' af Maggie O'Farrell og se filmen af samme navn
Maggie O'Farrells bog 'Hamnet' udkom i 2020 og er en rørende fortælling om William Shakespeares familie samt tabet af sønnen Hamnet. Sproget er poetisk og O'Farrells beskrivelser af 1500-tallets England samt naturen gør det let for en at forsvinde ind i en anden tid. ’Hamnet’ blev kåret som en af 2020’s ti bedste bøger af New York Times
’Hamnet’ er et drama om, hvad der inspirerede til skabelsen af Shakespeares tidløse mesterværk Hamlet.
Den unge Will bliver betaget af den vilde Agnes. Da hun bliver gravid, ender det da også i giftemål. Men Will er betaget af at skrive og kan ikke finde ro i kun at være familiefar. Han rejser derfor til London for at indtage teaterverdenen.
Hjemme opfostrer Agnes deres børn, Susanna og tvillingerne Judith og Hamnet. Men så rammer tragedien familien.
Filmen er instrueret den Oscar-vindende forfatter/instruktør Chloé Zhao. Som de to hovedpersoner ses Jessie Buckley og Paul Mescal.
Filmen vandt publikumsprisen i forbindelse ved Toronto Film Festival samt to Golden Globes i 2026 for bedste film og bedste kvindelige hovedrolle. Den er desuden nomineret til hele 8 Oscars.
Bogsnak i salen kl. 9.15. Husk at købe billet til filmen inden bogsnakken starter, hvis du ønsker at deltage i denne, da filmen vises direkte derefter kl. 10.00.
Man er velkommen til kun at se filmen, uden at deltage i bogsnak.
Husk at låne bogen på biblioteket!
Bio Bernhard d. 17. marts kl. 9.15.
Konspirationsteorier: Cæsar, 9/11 og Trump
Konspirationer er blevet et fænomen, der fylder enormt meget i vores hverdag. Hver eneste dag møder man nye teorier om, at jorden i virkeligheden er flad, at Barack Obama ikke er født i USA, eller at 9/11 var et ”inside-job”. Under corona-pandemien er konspirationsteorier eksploderet, og forestillinger om Den Dybe Stat og hemmelige planer om kontrol gennem vacciner viser, hvordan konspirationsteorier er blevet en fast del af vores hverdag.
Hvordan skete det lige?
Morten Hammeken, idéhistoriker og cand.mag, kigger begrebet efter i sømmene – og gennem et historisk tilbageblik gør han publikum klogere på, hvordan det er gået fra samfundets afkroge til et allestedsnærværende fænomen.
I første halvdel af foredraget er der fokus på det idehistoriske aspekt, hvor særligt antisemitismens rolle som et konspirationsteoretisk fællestræk kigges efter i sømmene. I anden halvdel undersøger vi, hvordan nogle af verdens mest magtfulde mennesker i dag bruger konspirationsteorier som et politisk magtredskab – og hvordan du kan lære at tænke kritisk over de mange konspirationsteorier, du møder på din vej!
I samarbejde med Vordingborg Folkeuniversitet. Billetter kan kun købes digitalt.
Vordingborg Bibliotek d. 18. marts kl. 19:00.
Køb billet til foredraget Konspirationsteorier
Leg, bevægelse og fællesspisning på Møn Bibliotek
Kom til et par hyggelige timer en eftermiddag på Møn Bibliotek med dit barn/barnebarn fra 3-8 år.
Vi skal bevæge os til musik - og høre en hyggelig historie. Bagefter spiser vi sammen (der er også vegetariske retter).
Husk at købe billet til både børn og voksne!
Møn Bibliotek d. 20. marts kl. 16:30.
Køb billet til leg, bevægelse og fællesspisning
En Biting
En teaterforestilling for børn fra 5-11 år, hvor skuespilleren går i dialog med publikum.
Børneteaterforestillingen ”En biting” er en gammel guldklump i dansk børneteaterhistorie, der nu er sat op igen af Nørregaards teater.
Teaterforestillingen er en rigtig god og lærerig fortælling, hvor budskabet er, at man sagtens kan finde værdien i andet end det materielle. Denne forestilling viser, at teatret kan noget helt magisk.
Vi møder i starten af forestillingen hovedpersonen liggende på gulvet pakket ind i et vattæppe som i en puppe og sover. Så linder han på hatten og ser på publikum med et øje. Tavst.
Langsomt kommer han på benene.....og forestillingen kan gå i gang.
Husk at købe billet til både børn og voksne.
Vordingborg Bibliotek d. 21. marts kl. 11:00.
Fernisering og udstilling af Billedskolen Storstrøm
Her viser vores tre hold i Vordingborg et lille udsnit af deres seneste processer i farver og former og i sjove udtryk og materialer.
Fernisering d. 21. marts kl. 12.
Billedskolen Storstrøms udstilling kan ses på Vordingborg Bibliotek fra lørdag d. 14. marts til d. 28. marts.