Spring til indhold

Kommunalbestyrelsesmedlemmer

Kommunalbestyrelsens medlemmer

Download billeder i højt format ved klik på billedet

Borgmester Mikael Smed

Mikael Smed 
Borgmester
Socialdemokratiet (A)

Formand for kommunalbestyrelsen, 
Formand for økonomiudvalget

Hjelmvej 5 
4780 Stege 
Tlf: 22 78 34 55 
Mail:  borgmesteren@vordingborg.dk

Anders J. Andersen

Anders J. Andersen
Socialdemokratiet (A)

Medlem af 
Klima- og Teknikudvalget (formand),
Børn og Ungeudvalget
(2. stedfortræder for formand)

Keidamsvej 7 
4760 Vordingborg 
Tlf: 21 64 07 27 
Mail: aandersen@vordingborg.dk

 Brit Skovgaard

Brit Skovgaard
Socialdemokratiet (A)

Medlem af
Kultur-og Fritidsudvalget (Formand),
Økonomiudvalget

Østermarksvej 14
4780 Stege
Tlf: 31 61 25 21
Mail: bskovgaard@vordingborg.dk

Charlotte Bagge Hansen

Charlotte Bagge Hansen
Fælleslisten (Æ)

Medlem af
Økonomiudvalget,
Uddannelses-og Beskæftigelsesudvalget

Kostervænget 2
4780 Stege
Tlf. 51 96 75 54
chansen@vordingborg.dk

Daniel Irvold

 

Daniel Irvold
Konservative (C)

Medlem af
Klima- og Teknikudvalget,
Børn- og Familieudvalget

Dybsø Fjordbanke 21
4750 Lundby
Tlf: 42 80 90 70
Mail: dirvold@vordingborg.dk



Else-Marie Langballe Sørensen

 

Else-Marie Langballe Sørensen
1. viceborgmester
Socialistisk Folkeparti (F)


Medlem af 
Børn-og Familieudvalget (formand),
Økonomiudvalget

Kastanievej 5A
4760 Vordingborg
Tlf: 30 53 32 79
Mail: emsoerensen@vordingborg.dk



Eva Sommer-Madsen

 

Eva Sommer-Madsen
Venstre (V)

Medlem af
Klima- og Teknikudvalget,
Social- og Sundhedsudvalget

Nygårdshave 6
4760 Vordingborg
Tlf: 29 43 58 71
Mail: esmadsen@vordingborg.dk



Gitte Corell

Gitte Corell
Socialistisk Folkeparti (F)

Medlem af
Uddannelses- og Beskæftigelsesudvalget,
Social- og Sundhedsudvalget

Ahornvej 9
4760 Vordingborg
Tlf: 23 60 24 31
gcorell@vordingborg.dk

 Heino Hahn

Heino Hahn
Nye Borgerlige (D)

Medlem af
Social- og Sundhedsudvalget (næstformand)


Svalevej 3
4773 Stensved
Tlf: 20 44 79 02
Mail: hhahn@vordingborg.dk



Jacob Kamper

Jacob Kamper
Socialdemokratiet (A)

Medlem af
Kultur- og Fritidsudvalget,
Børn- og Familieudvalget

Sudervænget 6 
4760 Vordingborg
Tlf: 25 14 39 36
Mail: jkamper@vordingborg.dk

 Jesper Adler

Jesper Adler
Konservative (C)

Medlem af
Økonomiudvalget,
Klima- og Teknikudvalget

Ydunsvej 1
4760 Vordingborg
Tlf: 41 19 33 10
Mail: jadler@vordingborg.dk

Karina Foss

 

Karina Foss
Venstre (V)

Medlem af
Børn og ungeudvalget (næstformand),
Kultur- og Fritidsudvalget,
Børn- og Familieudvalget

Opalvænget 31
4780 Stege
Tlf: 30 22 77 42
Mail: knfoss@vordingborg.dk 



 Karina Fromberg

Karina Fromberg
2. viceborgmester
Venstre (V)

Medlem af
Kultur- og Fritidsudvalget (næstformand),
Økonomiudvalget

Præstegårdsvej 12
4720 Præstø
Tlf: 28 12 56 70
Mail: kfromberg@vordingborg.dk

 Kristina Themsen

Kristina Themsen
Venstre (V)

Medlem af
Børn- og Familieudvalget

Sneserevej 33
4760 Vordingborg
Tlf: 23 61 23 47 
Mail: kthemsen@vordingborg.dk

 Kenneth Andersen

Kenneth Andersen
Socialdemokratiet (A)

Medlem af
Uddannelses- og Beskæftigelsesudvalget,
Børn- og Familieudvalget

Elmelundevej 4
4780 Stege
Tlf: 23 44 53 89
Mail: kandersen@vordingborg.dk

Kurt Johansen

Kurt Johansen
Socialdemokratiet (A)

Medlem af
Børn og Ungeudvalget (formand)
Uddannelses- og Beskæftigelsesudvalget


Rugvænget 8
4720 Præstø
Tlf: 30 30 47 20
Mail: kjohansen@vordingborg.dk

 Martin Graff Jørgensen

Martin Graff Jørgensen
Enhedslisten (Ø)

Medlem af
Økonomiudvalget,
Kultur- og Fritidsudvalget

Jørgensmindevej 10
4793 Bogø By
Mail: mjoergensen@vordingborg.dk

 Mette Gerdøe-Frederiksen

Mette Gerdøe-Frederiksen
Enhedslisten (Ø)

Medlem af
Børn- og Familieudvalget (næstformand)

Egernvej 2
4760 Vordingborg
Tlf: 24 62 75 63
Mail: mgfrederiksen@vordingborg.dk

Mette Høgh Christiansen

Mette Høgh Christiansen
Socialdemokratiet (A)

Medlem af
Social- og Sundhedsudvalget (formand)

Æblevænget 7
4760 Vordingborg
Tlf: 51 53 25 87
Mail: mchristiansen@vordingborg.dk

Tom Michael Larsen

Tom Michael Larsen
Socialdemokratiet (A)

Medlem af
Uddannelses- og Beskæftigelsesudvalget,
Social- og Sundhedsudvalget

Københavnsvej 40
4760 Vordingborg
Tlf: 20 67 74 45
Mail: milarsen@vordingborg.dk

 Michael Larsen

Michael Larsen
Radikale Venstre (B)

Medlem af
Økonomiudvalget (næstformand)

Kalkbrænderivej 7
4780 Stege
Tlf: 24 62 79 96
Mail: mlarsen@vordingborg.dk

Michael Seiding Larsen

Michael Seiding Larsen
Venstre (V)

Medlem af
Uddannelses- og Beskæftigelsesudvalget (næstformand),
Økonomiudvalget

Wesselsvej 26
4760 Vordingborg
Tlf: 51 76 96 98
Mail: mslarsen@vordingborg.dk

 Nikolaj W. Reichel

Nikolaj W. Reichel
Socialdemokratiet (A)

Medlem af
Uddannelses- og Beskæftigelsesudvalget (formand)


Grønnegade 4
4720 Præstø
Tlf: 24 62 79 82
Mail: nreichel@vordingborg.dk

 Peter Ole Sørensen

Peter Ole Sørensen
Venstre (V)

Medlem af
Klima- og Teknikudvalget

Ronesbanke 12 B
4720 Præstø
Tlf: 40 15 13 48
Mail: psoerensen@vordingborg.dk

Pia Viltoft Wamberg

Pia Viltoft Wamberg
Konservative (C)

Medlem af
Kultur- og Fritidsudvalget

Wesselsvej 20
4760 Vordingborg
Tlf: 23 49 84 67
Mail: pwamberg@vordingborg.dk

 

Poul A. Larsen

 

Poul A. Larsen
Socialdemokratiet (A)

Medlem af
Børn og Ungeudvalget
(1. stedfortræder for formand),
Klima- og Teknikudvalget

Solbakkevej 20
4760 Vordingborg
Tlf: 21 76 14 36
Mail: palarsen@vordingborg.dk

 Ronni Lykkehus

Ronni Benjamin Lykkehus
Venstre (V)

Medlem af 
Klima- og Teknikudvalget (næstformand),
Børn og Ungeudvalget
(1. stedfortræder for næstformand)

Birkealle 19
4760 Vordingborg
Tlf: 29 11 60 21

Mail: rlykkehus@vordingborg.dk

Søren Hansen

 

Søren Hansen
Dansk Folkeparti (O)

Medlem af
Social- og Sundhedsudvalget,
Børn og Ungeudvalget
(2. stedfortræder for næstformand)

Svingkærvej 12
4760 Vordingborg
Tlf: 23 62 23 87
Mail: shansen@vordingborg.dk



Tine Bagger Hansen

Tine Bagger Hansen
Socialdemokratiet (A)

Medlem af
Kultur- og Fritidsudvalget,
Social- og Sundhedsudvalget

Grønvej 3
4780 Stege
Tlf: 23 61 62 62
Mail: tbhansen@vordingborg.dk

 

Send en mail til alle i Kommunalbestyrelsen her