Spring til indhold

Kommunalbestyrelsesmedlemmer

Kommunalbestyrelsens medlemmer

Download billeder i højt format ved klik på billedet

Borgmester Mikael Smed

Mikael Smed 
Borgmester
Socialdemokratiet (A)

Formand for kommunalbestyrelsen 
Formand for Udvalget for Bosætning, Økonomi og Nærdemokrati

Hjelmvej 5 
4780 Stege 
Tlf: 22 78 34 55 
Mail:  borgmesteren@vordingborg.dk

Anders J. Andersen

Anders J. Andersen
Socialdemokratiet (A)

Medlem af 
Udvalget for Arbejdsmarked og Uddannelse (formand) 
Udvalget for Plan og Teknik

Keidamsvej 7 
4760 Vordingborg 
Tlf: 21 64 07 27 
Mail: aandersen@vordingborg.dk

 Anders Thestrup

Anders Thestrup
Venstre (V)

Medlem af
Udvalget for Børn, Unge og Familie Udvalget for Arbejdsmarked og Uddannelse (næstformand)

Råbylille Strandvej 27
4780 Stege
Tlf: 61 66 30 51
Mail: athestrup@vordingborg.dk

Ann Busch

Ann Busch
Alternativet (Å)

Medlem af
Udvalget for Arbejdsmarked og Uddannelse
Udvalget for Klima og Miljø

Næsbyvej 10
4760 Vordingborg
Tlf: 29 42 18 22
Mail: abusch@vordingborg.dk

Bo Manderup Jensen

Bo Manderup
Venstre (V)

Medlem af 
Udvalget for Klima og Miljø
(næstformand)
Udvalget for Plan og Teknik (næstformand)

Torvet 13
4720 Præstø
Tlf: 51 41 84 94
Mail: bmanderup@vordingborg.dk 

Brit Skovgaard

Brit Skovgaard
Socialdemokratiet (A)

Medlem af
Udvalget for Bosætning, Økonomi og Nærdemokrati 
Udvalget for Børn, Unge og Familie

Østermarksvej 14
4780 Stege
Tlf: 31 61 25 21
Mail: bskovgaard@vordingborg.dk

Carsten Olsen

Carsten Olsen
Socialdemokratiet (A)

Medlem af
Udvalget for Plan og Teknik

Svalevej 10
4760 Vordingborg
Tlf: 23 98 15 56
Mail: colsen@vordingborg.dk

 Daniel Irvold

Daniel Irvold
Konservative (C)

Medlem af
Udvalget for Bosætning, Økonomi og Nærdemokrati 
Udvalget for Klima og Miljø

Dybsø Fjordbanke 21
4750 Lundby
Tlf: 42 80 90 70
Mail: dirvold@vordingborg.dk

Else Marie Langballe Sørensen

Else-Marie Langballe Sørensen
Socialistisk Folkeparti (F)

1. viceborgmester
Medlem af 
Udvalget for Bosætning, Økonomi og Nærdemokrati (næstformand) 
Udvalget for Klima og Miljø 
(formand)

Kastanievej 5A
4760 Vordingborg
Tlf: 30 53 32 79
Mail: emsoerensen@vordingborg.dk

 Eva Sommer Madsen

Eva Sommer-Madsen
Venstre (V)

Medlem af
Udvalget for Turisme, Udvikling og Erhverv
Udvalget for Sundhed, Senior og Ældre

Nygårdshave 6
4760 Vordingborg
Tlf: 29 43 58 71
Mail: esmadsen@vordingborg.dk

Heino Hahn

Heino Hahn

Nye Borgerlige (D)

Medlem af
Udvalget for Bosætning, Økonomi og Nærdemokrati 
Udvalget for Sundhed, Senior og Ældre (næstformand)

Svalevej 3
4773 Stensved
Tlf: 20 44 79 02
Mail: hhahn@vordingborg.dk

 Jesper Berring Poulsen

Jesper Berring-Poulsen
Løsgænger

Medlem af
Udvalget for Social og Psykiatri (formand)

Risvænget 2
4760 Vordingborg
Tlf: 29 21 92 57
Mail: jbpoulsen@vordingborg.dk

John Pawlik

John Pawlik
Nye Borgerlige (D)

Medlem af
Udvalget for Arbejdsmarked og Uddannelse
Udvalget for Plan og Teknik

Skovbrynet 2
4773 Stensved
Tlf: 40 89 42 18
Mail: jpawlik@vordingborg.dk

 Karina Foss

Karina Foss
Venstre (V)

Medlem af
Udvalget for Turisme, Udvikling og Erhverv
Udvalget for Børn, Unge og Familie
Børne- og Unge udvalget (næstformand)

Opalvænget 31
4780 Stege
Tlf: 30 22 77 42
Mail: knfoss@vordingborg.dk 

 Karina Fromberg

Karina Fromberg
Venstre (V)

Medlem af
Udvalget for Bosætning, Økonomi og Nærdemokrati
Udvalget for Kultur, Idræt og Fritid (næstformand)

Præstegårdsvej 12
4720 Præstø
Tlf: 28 12 56 70
Mail: kfromberg@vordingborg.dk

 Kenneth Andersen

Kenneth Andersen
Socialdemokratiet (A)

Medlem af
Udvalget for Turisme, Udvikling og Erhverv
Udvalget for Kultur, Idræt og Fritid

Elmelundevej 4
4780 Stege
Tlf: 23 44 53 89
Mail: kandersen@vordingborg.dk

Kurt Johansen

Kurt Johansen
Socialdemokratiet (A)

Medlem af
Udvalget for Sundhed, Senior og Ældre
Udvalget for Plan og Teknik  
Børne- og Ungeudvalget (formand)


Rugvænget 8
4720 Præstø
Tlf: 30 30 47 20
Mail: kjohansen@vordingborg.dk

 Marie Hansen

Marie Hansen
Dansk Folkeparti (O)

Medlem af
Udvalget for Social og Psykiatri
Udvalget for Børn, Unge og Familie

Snertinge Markvej 85
4760 Vordingborg
Tlf: 24 62 81 56
Mail: mhansen@vordingborg.dk

 Mette Gerdøe Frederiksen

Mette Gerdøe-Frederiksen
Enhedslisten (Ø)

Medlem af
Udvalget for Børn, Unge og Familie (næstformand)

Egernvej 2
4760 Vordingborg
Tlf: 24 62 75 63
Mail: mgfrederiksen@vordingborg.dk

Mette Høgh Christiansen

Mette Høgh Christiansen
Socialdemokratiet (A)

Medlem af
Udvalget for Social og Psykiatri
Udvalget for Børn, Unge og Familie
Udvalget for Sundhed, Senior og Ældre (formand)

Æblevænget 7
4760 Vordingborg
Tlf: 51 53 25 87
Mail: mchristiansen@vordingborg.dk

Tom Michael Larsen

Michael Larsen
Socialdemokratiet (A)

Medlem af
Udvalget for Sundhed, Senior og Ældre
Udvalget for Social og Psykiatri

Københavnsvej 40
4760 Vordingborg
Tlf: 20 67 74 45
Mail: milarsen@vordingborg.dk

 Michael Larsen

Michael Larsen
Radikale Venstre (B)

Medlem af
Udvalget for Bosætning, Økonomi og Nærdemokrati
Udvalget for Plan og Teknik (formand)

Kalkbrænderivej 7
4780 Stege
Tlf: 24 62 79 96
Mail: mlarsen@vordingborg.dk

Michael Seiding Larsen

Michael Seiding Larsen
Venstre (V)

2. viceborgmester
Medlem af 
Udvalget for Bosætning, Økonomi og Nærdemokrati

Strandgade 32 B
4760 Vordingborg
Tlf: 51 76 96 98
Mail: mslarsen@vordingborg.dk

 Nikolaj W. Reichel

Nikolaj W. Reichel
Socialdemokratiet (A)

Medlem af
Udvalget for Turisme, Udvikling og Erhverv
Udvalget for Børn, Unge og Familie (formand)

Grønnegade 4
4720 Præstø
Tlf: 24 62 79 82
Mail: nreichel@vordingborg.dk

 Peter Ole Sørensen

Peter Ole Sørensen
Venstre (V)

Medlem af
Udvalget for Turisme, Udvikling og Erhverv (næstformand)
Udvalget for Kultur, Idræt og Fritid

Ronesbanke 12 B
4720 Præstø
Tlf: 40 15 13 48
Mail: psoerensen@vordingborg.dk

Poul A. Larsen

Poul A. Larsen
Socialdemokratiet (A)

Medlem af
Udvalget for Arbejdsmarked og Uddannelse
Udvalget for Turisme, Udvikling og Erhverv
Udvalget for Kultur, Idræt og Fritid
Børne- og Ungeudvalget (stedfortræder for formanden)

Solbakkevej 20
4760 Vordingborg
Tlf: 21 76 14 36
Mail: palarsen@vordingborg.dk

Ronni Benjamin Lykkehus

Ronni Benjamin Lykkehus
Venstre (V)

Medlem af 
Udvalget for Social og Psykiatri
Udvalget for Plan og Teknik
Børne-og Ungeudvalget (stedfortræder for næstformanden)

Birkealle 19
4760 Vordingborg
Tlf: 29 11 60 21

Mail: rlykkehus@vordingborg.dk

 Susan Thydal

Susan Thydal
Socialdemokratiet (A)

Medlem af
Udvalget for Klima og Miljø
Udvalget for Turisme, Udvikling og Erhverv (formand)

Skellet 25
4760 Vordingborg
Tlf: 28 95 03 65
Mail: sthydal@vordingborg.dk

Thorbjørn Kolbo

Thorbjørn Kolbo 
Socialdemokratiet (A)

Medlem af 
Udvalget for Bosætning, Økonomi og Nærdemokrati 
Udvalget for Kultur, Idræt og Fritid (formand) 

Goldschmidtsvej 29 
4760 Vordingborg 
Tlf: 22 16 36 35 
Mail:  tkolbo@vordingborg.dk

 

Send en mail til alle i Kommunalbestyrelsen her